Od 16 do 26 czerwca można głosować na projekty zgłoszone do budżetu partycypacyjnego. Zachęcamy do głosowania na przygotowany przez Stowarzyszenie Żoliborzan projekt nr 16: "Połączenie rowerowe placu Wilsona z Nadwiślańskim Szlakiem Rowerowym wzdłuż ulicy Krasińskiego". (link>>)
Proponujemy wyznaczenie na ul. Krasińskiego drogi dla rowerów na prawym pasie jezdni wzdłuż parku Żeromskiego oraz odtworzenie istniejącej niegdyś przy ulicy alei drzew.
Obecnie ulica Krasińskiego od placu Wilsona do ul. Czarnieckiego ma aż cztery pasy ruchu, ale przepustowość ulicy ograniczona jest do dwóch pasów, bo taka jest szerokość jezdni za skrzyżowaniem z ul. Czarnieckiego. Trzeci pas wykorzystany jest na parking dla autokarów, czwarty można więc przeznaczyć dla ruchu rowerowego. A przy okazji warto odtworzyć szpaler drzew wzdłuż ulicy – miejsca na chodniku jest wystarczająco dużo.
Teraz jest tak:
fot. Google Street View
4 puste pasy ruchu, a samochody i tak parkują na chodniku - asfalt i beton na szerokość 16 metrów, z czego 14 metrów dla samochodów, 2 metry dla pieszych, brak miejsca dla rowerów i zieleni.
Chcemy żeby było tak:
fot: link>>
fot. Google Street View
Jak w Nowym Jorku - chodnik tylko dla pieszych, miedzy chodnikiem a jezdnią drzewa, na jezdni droga dla rowerów, obok miejsce do parkowania, i jeszcze dwa pasy ruchu. To wszystko zmieści się na istniejącej ulicy, wystarczy ją trochę przeorganizować, mniej więcej w ten sposób:
Cały wniosek do budżetu partycypacyjnego można przeczytać tu: link>>. A jeśli komuś wydaje się dziwne sadzenie drzew przy parku - tak już kiedyś na Żoliborzu było:
fot. tygodnik "Stolica", 1964 r.
Na szerokiej ulicy Krasińskiego były 4 rzędy drzew, z czego jeden na chodniku wzdłuż parku. Z bliska taki szpaler drzew wzdłuż ogrodzenia parku mógłby wyglądać tak:
fot. Google Street View
Zupełnie jak w Paryżu.
Poza naszym projektem (nr 16) w głosowaniu ogólnodzielnicowym polecamy gorąco projekt stowarzyszenia Nowy Żoliborz: "Figle i psoty na placu Grunwaldzkim", czyli urządzenie skweru przy skrzyżowaniu Broniewskiego i Matysiakówny. Dzięki temu plac Grunwaldzki, który od 90 lat jest placem tylko z nazwy, będzie mógł wreszcie zaistnieć jako przestrzeń miejska. Projekt ma numer 32 (czyli 16+16 ;) a z jego szczegółami można się zapoznać tu: link>>
Zasady głosowania
Głosować można od wtorku 16 czerwca do piątku 26 czerwca, najlepiej przez internet na stronie twojbudzet.um.warszawa.pl (strona głosowania: link>>). System internetowy pomoże w głosowaniu i ostrzeże przed ewentualnymi błędami - ale jeśli ktoś bardzo chce głosować tradycyjnie, papierowo, to będzie można to zrobić w Urzędzie Dzielnicy, we wszystkich bibliotekach oraz w Pawilonie Kulturalnym na Sadach.
Głosować mogą wszyscy mieszkańcy Warszawy - ale pod uwagę nie jest brane zameldowanie, tylko zamieszkanie w Warszawie. Dzielnicę, w której się głosuje, można wybrać: jeśli ktoś formalnie mieszka gdzie indziej, ale częściej przebywa na Żoliborzu i czuje się związany z naszą dzielnicą - może głosować na projekty żoliborskie.
W głosowaniu ogólnożoliborskim są do wyboru 33 projekty, w tym nasz, numer 16. Ponadto, oprócz głosowania ogólnożoliborskiego, można głosować w jednym z czterech obszarów lokalnych, na które podzielona zostały dzielnica. Tu również można dowolnie wybrać obszar, w którym chce się zagłosować.
W głosowaniu możemy poprzeć dowolną liczbę projektów, ale ich łączny koszt nie może przekroczyć budżetu, który mamy do dyspozycji! W budżecie ogólnodzielnicowym jest to 545 tys. złotych, w budżetach lokalnych po 250 tys. złotych, i w tym limicie trzeba się zmieścić wybierając projekty w głosowaniu.
Zdecydowanie namawiamy do głosowania na infrastrukturę - bo o ile na finansowanie wydarzeń kulturalnych Urząd Dzielnicy ma środki i przy odrobinie starań można wsparcie finansowe uzyskać, o tyle gdy mieszkańcy chcą coś zmienić w infrastrukturze słyszą zazwyczaj "niedasię".
Podsumowując - w głosowaniu ogólnodzielnicowym projekty nr 16 i 32, zachęcamy do głosowania!