W tym roku w żoliborskich szkołach (w gimnazjum nr 55, w gimnazjum Sempołowskiej i liceum Witkacego) ruszył program edukacji architektonicznej „Kształtowanie przestrzeni”. Po raz pierwszy w polskiej szkole uczniowie w kompleksowy sposób poznają historię architektury i zasady kształtowania przestrzeni. Program ma na celu także budowanie świadomości społecznej i naukę identyfikacji z miejscem zamieszkania. Uczniowie powinni znać miasto w którym mieszkają, jego historię i współczesne problemy, a jednocześnie współtworzyć jego przyszłość.
Program składa się z 3 modułów. Pierwszy – „Mój dom” – dotyczy projektowania i aranżacji wnętrz oraz architektury. Moduł drugi obejmuje architekturę użytku publicznego. Ostatni to „Historia architektury” – pomoże uczniom w poznaniu stylów architektonicznych.
Program „Kształtowanie przestrzeni” (przygotowany przez Izbę Architektów RP) wprowadza na Żoliborzu Katarzyna Domagalska i Fundacja Młodej Kultury HopSiup Project, która parę lat temu przetestowała edukację architektoniczną na grupie żoliborskich gimnazjalistów (młodzi żoliborzanie projektowali wtedy tereny sportowe i rekreacyjne na placu Grunwaldzkim). HopSiup Project znana jest także z innych działań związanych z żoliborską architekturą, np. świetnego cyklu wydarzeń pod hasłem Klub Sady.
Nauka „kształtowania przestrzeni” to dobry pomysł, zwłaszcza na Żoliborzu, którego przedwojenna część to w całości zabytek urbanistyczny. Przebywając w tak pięknym otoczeniu, łatwiej zyskać wrażliwość na architekturę i ład przestrzenny, ale niestety jest parę przykładów, że nie na wszystkich to działa, więc edukacja jest potrzebna. Próbujemy to robić także w Stowarzyszeniu Żoliborzan, promując dobre architektonicznie inwestycje w konkursie o Nagrodę im. Barbary i Stanisława Brukalskich.
Donata Rapacka